Morbee® Sorbe 5-99 Yaş Kutu Akıl Oyunu
Morbee® Sorbe 5-99 Yaş Kutu Akıl Oyunu
Morbee® Sorbe 5-99 Yaş Kutu Akıl Oyunu
Morbee® Sorbe 5-99 Yaş Kutu Akıl Oyunu
Morbee® Sorbe 5-99 Yaş Kutu Akıl Oyunu
  • Sorbe kutu oyunu çocuklarda dikkat, renk eşleştirme, toplama çıkarma matematiksel becerileri ile el göz koordinasyonunu geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. 
  • Evde ailece oynanacak eğlenceli ve dikkat geliştiren zeka oyunu arayanlara tavsiye ederiz.
  • Eğitici ve öğretici Sorbe akıl oyunu okul öncesi veya anasınıflarında 5 yaşındaki çocuklar için matematiğe hazırlık amaçlı kullanılabilir.
  • İlkokullarda 6, 7, 8, 9 yaş grubu 1. sınıf veya daha üst sınıflarda çocuklara matematiği sevdirme amaçlı veya akıl zeka oyunları derslerinde kullanılabilir.

 

Morbee Sorbe Oyunu Nasıl Oynanır?

 

Amaç;

Sorbe kartındaki 9 boşluğu meyveli oyun kartlarıyla dolduran ilk oyuncu olmaktır.

Hazırlık:

Her oyuncuya SORBE kartı verilir. 39 adet meyveli oyun kartı, ortaya karışık ve üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirilir.

Oynama Şekli:

Hangi oyuncunun başlayacağına ortak karar verilir. Oyuna başlayacak olan oyuncu 1’den 6’ya kadar rakam içeren 2 zarı ve + - zarını beraber atar.  Örneğin 4, 3 ve SARI renkli + (artı) gelirse her oyuncu ortadaki kartlara dokunmadan toplama işlemi yapar, 7 adet SARI meyve içeren limon görselli kartı; – (eksi) gelirse çıkarma işlemi yaparak 1 adet SARI limon içeren kartı kapmaya çalışır. Çıkarma işlemi 0 sonucunu verirse - işaretinin rengi ile aynı renkte kontur içeren boş kart alınır. Kartı kapan oyuncu, kartı kendi SORBE kartındaki aynı renkli alana yerleştirir. Sonra sıradaki oyuncu zarları atar ve aynı şekilde oyuna devam edilir. 

Ahşap zarın 3 yüzeyinde sarı, mor, kırmızı renkte +, 3 yüzeyinde  sarı, mor, kırmızı renkte – işareti vardır.

 

sorbe oyun zarlari

 

Kurallar;

1) Zar atılınca toplama çıkarma işlemi, karta dokunmadan akıldan yapılmalıdır. Doğru hesap yapan ilk oyuncu SORBE! diyerek kartı alır.

2) Oyuncu SORBE! demeden kartı alamaz. Alırsa kartı masaya geri koyar ve 1 tur bekler. Sıradaki oyuncu zarları atar, oyuna devam edilir.

3) Yanlış hesap yaparak yanlış kartı alan oyuncu kartı masaya geri koyar ve 1 tur bekler. Sıradaki oyuncu zarları atar, oyuna devam edilir.

4) 2 veya daha fazla oyuncu aynı anda SORBE! derse karta ilk dokunan kişi almaya hak kazanır.

5) Atılan zarın sonucuna göre alınacak meyve kartı ortada değilse ve bir oyuncunun SORBE kartındaysa, o oyuncunun adını ilk söyleyen kartı alır ve kendi SORBE kartına yerleştirir. Ancak meyve kartı kendisinde olan oyuncu kendi adı söylenmeden BURDA! derse, meyve kartını korumuş olur ve diğer oyuncular o kartı alamaz.

Farklı Oynama Şekli:

SORBE kartının bir tarafında dondurmalar renksiz diğer tarafında renklidir. Oyuna başlamadan önce hangi tarafla oynanacağına karar verilir. Dondurmaların renksiz olduğu taraf renkli tarafa göre daha kolay oynanır. Küçük yaştaki oyuncular renksiz taraf ile başlayabilir. Renksiz taraf seçilirse, oyuncu kaptığı kartı, SORBE kartındaki herhangi bir boşluğa koyar.

 

Yaş Seç
6 Yaş 7 Yaş 8 Yaş 9 Yaş 10 + Yaş
Sınıfını Seç
1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf ve Üzeri
2 Kişilik Oyunlar
2 Kişilik Oyunlar
4 Kişilik Oyunlar
4 Kişilik Oyunlar
Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Benzer Ürünler