Menu
Sepetim

Bilsem İçin Tavsiyeler

Bilsem Zeka Oyunları Hakkında Tüm Merak Edilenler

 

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış halidir. İlkokullarda sınav ile tespit edilen özel yetenekli çocukların örgün eğitim kurumundaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde yeteneklerinin farkına varmalarını ve sahip oldukları yeteneklerini kullanmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş devlete bağlı özel bir eğitim kurumudur. Türkiye genelinde bulunan her ilde bir tane bilsem vardır.


Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir. Her insan kendine özgü birçok yeteneğe sahiptir. İnsanların bu yetenekleri zamanla ve tesadüflerle keşfedilir. Bilsemler üstün yeteneğe ve zekaya sahip çocukların yeteneklerini keşfetmek, geliştirmek ve topluma katkıda bulunmalarını sağlamak amacı ile kurulmuştur. Anneler ve babalar çocuklarınıza yeteneklerini keşfetme konusunda yardımcı olmalısınız. Sınav öncesi alıştırma amaçlı çocuğunuzla beraber bilsem zeka oyunları oynayabilirsiniz.

 

Bilsem Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her sene belirlenen tarihlerde yapılan sınavların sonuçlarına göre öğrenci seçimi yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfta okuyan öğrencilere tablet üzerinden dijital olarak yapılmaktadır. Öğrenciler sınava bilsem zeka oyunları oynayarak hazırlanabilir. 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren veliler sınav ücretini ödedikten sonra sınıf öğretmenlerinden gözlem formunu doldurmasını isteyerek bilsem sınav başvurularını bireysel olarak yapabileceklerdir.


Sınava girecek olan öğrenciler sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan gözlem formu sayesinde bilseme aday gösterilecektir. Gözlem formları e-okul sistemi üzerinden doldurulmaktadır. Bilseme bir yada iki farklı kategori üzerinden başvurulabiliyor. Bilsem başvuruları sadece velilerin isteği üzerine okul öğretmenleri tarafından yapılmaktadır.

 

Başvuru Sonrasında Ne Olacak?

 

Aday gösterilen bütün öğrencilerin tablet üzerinden yapılan grup tarama sınavına girmeleri gerekmektedir. Sınavda bilsem zeka oyunları şeklinde sorular sorulmaktadır Öğrencilerin sınava ne zaman gireceği sınav komisyonu tarafından belirlenecek ve öğrencilere randevu verilecektir. Tüm Türkiye'de grup tarama uygulaması tamamlandıktan sonra yetenek bazındaki sonuçlara göre bireysel değerlendirmeyi kazanan çocuklar MEB tarafından ilan edilecektir.

 

Bireysel değerlendirmeyi kazanan çocuklara sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri üzerinden randevu verilecektir.

 

Kayıtları Yapılan Öğrencilere Verilecek Eğitim

 

Programların belirli bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Öğrenciler programlarda kendi öğrenme hızlarına göre ilerlerler. Öğrenciler program aşamalarındaki performanslarına, istek ve gayretlerine göre bilsem eğitimlerine liseyi bitirene kadar devam edebilirler. Kayıtları yapılan öğrencilerin alacakları eğitim şunlardır:


•Destek eğitimi
•İletişim becerileri
•Grupla çalışma teknikleri
•Öğrenme yöntemleri
•Problem çözme teknikleri
•Yabancı dil
•Sosyal etkinlikler
•Bireysel yetenekleri fark ettirme
•Özel yetenekleri geliştirme

 

Bilsem Eğitim Dönemi Ne Zamandır?

 

Bilsemlerde eğitim, ilk dönem eylül-ocak, ikinci dönem şubat-haziran ve üçüncü dönem yaz okulu olarak temmuz-ağustos aylarında verilir. Öğrenci okuduğu okulda sabahçı ise öğleden sonra, öğlenci ise sabah, tam gün eğitim görüyorsa eğer akşam bilsem'de olacağı şekilde eğitime alınır. Her dönem devamsızlığın eğitim süresinin %30’ unu geçmemesi gerekmektedir, aksi taktirde öğrencinin kaydı silinecektir.

Çekirdek Zeka XCUBO Renkli Küpler 4 Kişilik | Yerli Üretim Q bitz Çekirdek Zeka XCUBO Renkli Küpler 4 Kişilik | Yerli Üretim Q bitz
-38 %
    Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi Görsel algıyı, Parça-bütün algısını ve Şekil-zemin algısını geliştirir...
129,90 TL 79,90 TL Vergiler Hariç:67,71 TL
Rubik's Race Rubik's Race
Yeni -34 %
 1974 yılında Macar heykeltraş ve mimar Emo Rubik tarafından icat edilen mekanik bir bulmaca olan Rubiks küpü,yani bir diğer adıyla sabır küpü günümüze kadar yaklaşık 300 milyon haneye ulaşmış ve herkesin beğenisini kazanmıştır.. Bildiğiniz üzere sihirli Rubiks küpü senelerdir 7'den 70'e milyonl..
259,00 TL 169,90 TL Vergiler Hariç:143,98 TL
Sorti Akıl ve Zeka Oyunu | En Çok Satan Oyun 3+ Yaş
-22 %
     Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi   Sorti Kırmızı Parçayı KurtarSorti Oyunu ; çocukl..
89,90 TL 69,90 TL Vergiler Hariç:59,24 TL
Brain Box İlk Resimlerim - Türkçe | Görsel Algı Kartları 4+ Yaş Brain Box İlk Resimlerim - Türkçe | Görsel Algı Kartları 4+ Yaş
-20 %
     Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi BrainBox İlk Resimlerim ile hafızanın sınırlarını zorla ...Tüm..
149,90 TL 119,90 TL Vergiler Hariç:101,61 TL
Brain Box Türkiye | Türkçe | Hayat Bilgisi - Sosyal Bilgiler Oyunu 7+ Yaş Brain Box Türkiye | Türkçe | Hayat Bilgisi - Sosyal Bilgiler Oyunu 7+ Yaş
-20 %
BrainBox Türkiye ile Ülkemizin her detayını öğrenmeye hazır mısınız?BrainBox Oyunu; 7 Bölge ve 81 ilimizi kapsamaktadır. Türkiye, büyüleyici bir tarihe ve kültüre sahip muhteşem bir ülkedir.Her kart Türkiye'nin farklı bir bölgesini ve ilini kapsar. Bu oyunla Ülkemizin tarihi,co..
149,90 TL 119,90 TL Vergiler Hariç:101,61 TL
Brain Box İcatlar - Türkçe | Hafıza Kart Oyunu 7+ Yaş Brain Box İcatlar - Türkçe | Hafıza Kart Oyunu 7+ Yaş
-20 %
     Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi Ampul, telefon, internet ağı ve hatta poşet çaylar icat edilmeseyd..
149,90 TL 119,90 TL Vergiler Hariç:101,61 TL
Dixit ( Hayalini Anlat) | Hayal Gücü Oyunları Dixit ( Hayalini Anlat) | Hayal Gücü Oyunları
-16 %
 Her resim bir hikaye anlatıyor - bakalım sizin resminiz ne hikaye anlatacak?Dixit hayal gücünüzün hikayeyi ortaya çıkarıverdiği hoş resimler içeren yaratıcı bir tahmin çalışmasıdır. Ödül almış bu oyunda oyuncular rakiplerine blöf yapmak ve hikayenin hangi resimle eşleştiğini tahmin etmek iç..
319,90 TL 269,90 TL Vergiler Hariç:228,73 TL
Çekirdek Zeka XCUBO Renkli Küpler 2 kişilik | Qbitz Yerli üretim Çekirdek Zeka XCUBO Renkli Küpler 2 kişilik | Qbitz Yerli üretim
-25 %
    Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi..
79,90 TL 59,90 TL Vergiler Hariç:50,76 TL
Bilsem Hazırlık Seti 1. Seviye (6-9 Yaş)
-25 %
Bilsem hazırlık setiyle bilsem tablet sınavında başarı gösterebilirsiniz.Kitaplarımız 2019 yılına ait olup bilsem sınavının son çıkan sorularına göre hazırlanmış en güncel kitaptır.Bilsem Seviye 1 setimiz; 1 Kitap ve 2 deneme sınavı kitapçığından oluşmaktadır.Kitap Sayfası:144Deneme ..
60,00 TL 45,00 TL Vergiler Hariç:45,00 TL
Tek Kişilik Renkli Küpler | Xcubo  6+ Yaş
-30 %
Tek Kişilik Oyun ..
49,90 TL 34,90 TL Vergiler Hariç:29,58 TL
Bilsem Hazırlık Seti 2. Seviye (6-9 Yaş)
-25 %
Bilsem hazırlık setiyle bilsem tablet sınavında başarı gösterebilirsiniz. Kitaplarımız 2019 yılına ait olup bilsem sınavının son çıkan sorularına göre hazırlanmış en güncel kitaptır. Bilsem Seviye 2 setimiz; 1 Kitap ve 2 deneme sınavı kitapçığından oluşmaktadır. Kitap Sayfası..
60,00 TL 45,00 TL Vergiler Hariç:45,00 TL
Bilsem Hazırlık Seti 3. Seviye (6-9 Yaş)
-25 %
Bilsem hazırlık setiyle bilsem tablet sınavında başarı gösterebilirsiniz. Kitaplarımız 2019 yılına ait olup bilsem sınavının son çıkan sorularına göre hazırlanmış en güncel kitaptır. Bilsem Seviye 3 setimiz; 1 Kitap ve 2 deneme sınavı kitapçığından oluşmaktadır. Kitap Sayfası..
60,00 TL 45,00 TL Vergiler Hariç:45,00 TL
Brain Box Dünya - Türkçe | Hafıza Kart Oyunu 6+ Yaş
-20 %
Machu Pichu'nun nerede olduğunu biliyor musunuz? Ya da Yeni Zelandalıların adının hangi kuştan geldiğini? BrainBox Dünya bu dünyanın sunduğu en iyi şeyleri gösteren çok güzel çizilmiş 71 adet kart içermektedir.Oyunun amacı bir kartı 10 saniye inceledikten sonra karta bakmaksızın atılan zarın bel..
149,90 TL 119,90 TL Vergiler Hariç:101,61 TL
Katamino Aile 3-99 | Orijinal Oyun Katamino Aile 3-99 | Orijinal Oyun
-21 %
  Seçilen parçalarla kendi alanını en hızlı kim doldurabilecek?Katamino Aile Oyununun eğitsel oyunlar arasında kilometre taşı olduğuna hiç süphe yok.Aile arasında adil bir düello yapabileceğiniz, keyifli bir zeka oyunu..Çocuk / Yetişkin Karşılaşması kartları sayesinde , iki f..
339,90 TL 269,90 TL Vergiler Hariç:228,73 TL
Set Oyunu | Bilsem Oyunu - 7 Yaş Üzeri Set Oyunu | Bilsem Oyunu - 7 Yaş Üzeri
-17 %
SET herhangi bir masanın bir oyun alanı olabildiği bir kutu oyunudur. Görsel algılamaya dayalı, bağımlısı olacağınız sıradışı bir oyundur. Amaç masanın üzerine sıralanmış olan 12 karttan bir SET gören ilk kişi olmaktır. Bir SET her bir özelliğin tümünün üç kartta da aynı olması veya bu üç kartın..
119,90 TL 99,90 TL Vergiler Hariç:84,66 TL
Gobblet | Ahşap Blue Orange Gobblet | Ahşap Blue Orange
-28 %
Bir Blue Orange klasiği! (Dünya çapında 1.000.000 adeti aşan Gobblet bulunmaktadır.)Gobblet , Tic-Tac-Toe gibi oynanmakla birlikte aynı zamanda bir strateji ve hafıza oyunudur.Tamamı ahşap bileşenlerden oluşan bu kutu oyunu çok kısa sürede öğrenilmekle beraber tüm aile için ömür boyu büyük b..
399,90 TL 289,90 TL Vergiler Hariç:245,68 TL
Katamino Deluxe Ahşap | Orijinal 8 Yaş Üzeri Katamino Deluxe Ahşap | Orijinal 8 Yaş Üzeri
-43 %
Bildiğiniz, tanıdığınız Katamino yepyeni, hayran olunacak kalitesi ile karşınızda ; Katamino Deluxe!Katamino geometrinin temel kavramlarını anlamaya yardımcı olan bir inşa oyunudur. Çok sayıdaki bulmacaların zorluk seviyeleri çok kolaydan çok zora değişmektedir.Tek kişinin oynayabileceği bir..
349,90 TL 199,90 TL Vergiler Hariç:169,41 TL
Brain Box Matematik - Türkçe | Matematik Zeka Oyunu 7+ Yaş Brain Box Matematik - Türkçe | Matematik Zeka Oyunu 7+ Yaş
-20 %
                  Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi BrainBox Matematik Tamamı Türkçe !! Brain..
149,90 TL 119,90 TL Vergiler Hariç:101,61 TL
Rubik's Cube 4x4 Orijinal Rubik's Cube 4x4 Orijinal
-35 %
..
199,90 TL 129,00 TL Vergiler Hariç:109,32 TL
Cortex Fırtınası | Captain Macaque Cortex Fırtınası | Captain Macaque
-17 %
     Bu gönderiyi Instagram'da gör           Sezen Yiğit Zeka Oyunları (@fibroidanne)'in paylaştığı bir gönderi Cortex Fırtınası Bilsem için tavsiyedir. Cortex Fırtınası;düşü..
179,90 TL 149,90 TL Vergiler Hariç:127,03 TL
Mantık Kartları | Logic Cards 6 Yaş üzeri Mantık Kartları | Logic Cards 6 Yaş üzeri
-4 %
Matematik, geometri ve mantık soruları içeren MK-Çocuk seri beyin kıvrımlarınızı çok hareketlendirecek!Mantık Kartları matematik, geometri ve mantık görevleri içeren setlerden oluşmaktadır. Telefon veya tabletinize yükleyebileceğiniz Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) uygulamaları da bulun..
49,90 TL 48,00 TL Vergiler Hariç:40,68 TL
Katamino | 6-99 Yaş Orijinal Katamino | 6-99 Yaş Orijinal
-21 %
Gigamic Katamino 6 - 99 Yaş Bu versiyon 6 yaştan itibaren başlamaktadır ve küçük kırmızı parçalar ile ikili kahverengi parçalar bu oyunda bulunmamaktadır.Bir çok uluslararası ödül ile tanınmış olan oyunun özellikle okullar tarafından yoğun olarak kullanılması,Gigamic Katamino oyununun eğ..
339,90 TL 269,90 TL Vergiler Hariç:228,73 TL
Baloncuklar (Bubbles) Türkçe | Matematik Oyunu Baloncuklar (Bubbles) Türkçe | Matematik Oyunu
-5 %
Rengarenk bir görsel algı ve reaksiyon oyunu.Kırmızı, sarı, mavi ve yeşil: Bu renkler kartlarda farklı büyüklüklerde gösterilen baloncukların renkleridir. Oyunda ne kadar iddialı olduğunuzu, renkli zarlardaki sayıların kombinasyonuyla eşleşen baloncukların yer aldığı tek kartı bulma hızınız ile ..
94,90 TL 89,90 TL Vergiler Hariç:76,19 TL
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 24 (1 Sayfa)